Resultat 2014

Kvinnor 10 km

Nr    Namn                  Klubb                     Tid
1 Malin Fyhr Uppsla LK 47:02
2 Kim Gustafson Björnstorps IF 48:41
3 Emma Hurtig Trollhättans IF 49:10
4 Anna Thornberg Simlångsdalens IF 49:36
5 Mathilda Nyqvist Trollhättan TFRK 50:42
6 Mia Brobeck #Brobeckhälsopakt 51:57
7 Eva Malm Filborna Arena 53:30
8 Ulrika Andersson Helsingborg 54:16
9 Camilla Ullmark Team TFTF 54:41
10 § Tina Persson Trollhättan Actice AB 54:52
11 Emma Persson Lund 55:07
12 Jill Bengtsson IS Göta 56:40
13 Disa Sandström Lund 57:46
14 Petra Edvinsson Löparglädje 58:47
15 Sonja Kovac IS Göta 59:04
16 Emma Qelthin IS Göta 59:12
17 Sara Nordström Team TFTF 59:39
18 Sussann Lindquist Hjälmshult 60:12
19 Helena Wiling Gantofta IBK 60:15
20 Pia PErsson Ängelholm 60:20
21 Martina Sögaard Klubblös 61:24
22 Anna Göransson Helsingborg 61:55
23 Diana Jensen Klippan 67:38
24 Maria Kjellberg Helsingborg 67:44
25 Sofie Hansson Helsingborg 68:59
26 Martina Schorkopf Lomma 72:59
27 Anna Lähnn Team Lähnn 76:14
Louise Arvidsson Helsingborg DNF
Johanna Sterlinge IK nocout.se DNF

Män 10 km

Nr    Namn                           Klubb                                         Tid
1 Henrik Jansson Elmhults Sport Club 37:14
2 Anton Johansson OK Orion 38:58
3 Johannes Tegner Fredrikshof 39:10
4 Henrik Bengtsson Falkenberg Allstars 39:44
5 Bo Torstensson Falkenberg 40:46
6 Göran Bengtsson IK Trasten 40:56
7 Kenth Fransson IS Göta 40:58
8 Björn Vilson IF Linnéa 41:17
9 Martin Erson Löparglädje 41:42
10 § Simon Wikstrand Helsingborg Marathon 42:21
11 Fredrik Dupont Puma 42:44
12 Tomas Vedin Puma Running Club 43:13
13 Pål Thornberg HFG/LEG 43:29
14 Joakim Falk Helsingborg 43:42
15 Patrik Broberg Trollhättans IF 43:44
16 André Ahlbin Malmö 43:48
17 Mikael Andersson HLK-92 43:59
18 Filip Håhus Essiq 44:13
19 Carl Hofvendahl IS Göta 44:14
20 Pierre Svahn Genarp 44:31
21 Patrik Paulsson IK Granit 44:49
22 Magnus Ransheim IS Göta 45:03
23 Mikael Nilsson Björnstorps IF 45:18
24 Jonas Persson IS Göta 45:25
25 Mikael Engkvist IS Göta 45:34
26 Martin Åkerlöf Exler IS Göta 46:14
27 Hamish Bell Helsingborg 46:19
Magnus Steen IS Göta 46:19
Fredrik Lähnn Team Lähnn 46:19
30 Christian Svensson Lik 46:40
Fredrik Engholm Actic Helsingborg 46:40
32 Peter Sjöberg Kävlinge 46:47
33 Hans Schultz Nyrups Osteria 47:38
34 Niklas Edghill Helsingborg 47:47
35 Otto Hermansson Rydebäck Snabba Fiskae 48:08
36 Andreas Semborg Helsingborg 48:12
37 Fredrik Andreasson Lund 48:13
38 Åke Åkesson Coach K Runners 48:31
39 Kristoffer Arponen Vegan Runners IK 48:36
40 Oscar Nilsson Helsingborg 48:37
41 Andreas Nilsson Hyllinge 48:49
42 Christian Sandberg Helsingborg 48:51
43 Tom Norberg Våxtorp 49:30
44 Johan Kjellberg Högastenskolan 50:28
45 Per Nilsson Dösjebro 50:32
46 Patrik Drakenberg Woogazzi Runners 50:52
47 Robert Nehez IS Göta 50:56
48 Renato Magro Boracay Island Running Club 2014 51:00
49 Frans Nilsson Höganäs 51:08
50 Andreas Svensson Eusebio Runner 51:32
51 Johannes Hansson Ck Fix 51:51
52 Mattias Lundblad Ängelholm 52:01
53 Kurt Roger Andersen Snapphanerna 52:10
54 Karl-Oskar Söderstjerna Shotokan Karate Helsingborg 52:25
55 Magnus Andersson Rydebäck 52:40
56 Johan Lantz RACO 52:41
Fredrik Kursell Helsingborg 52:41
58 Erik Bengtsson OK Skogsfalken 53:19
59 Wayne Butler Borås 53:26
60 Roger Jansson FEST Invest 53:30
61 Niclas Schütt Helsingborg 53:33
62 Simon Månsson Örkelljunga FK 53:35
63 Anders Delander IS Skanne 53:36
64 Lars Ryttberg Tockarps IK 53:56
65 Mats Marklund Rydebäck 54:03
66 Markus Vorlitschek Puma Running Club 54:17
67 Pål Bengtsson IS Kullen 54:27
68 Bo Grüter Energicentralen 55:19
69 Klasse Blom Skånes Vågsurfare 55:39
70 Mats Berglund Björnstorps IF 56:16
71 Michael Lundblad HDIK 57:13
72 Andres Hansson Björnstorps IF 57:28
73 Per Olsson Akribi System 57:44
74 Peter Jakobsson Ängelholm 58:10
75 Gabriel Börner Helsingborg 58:43
76 Dan Bengtsson Gantofta 61:40
77 Björn Jönsson Höganäs 62:53
78 Kenneth Lantz Helsingborg 64:29
79 Staffan Persson Sandlådan 66:51
80 Uno Svahn Staffanstorp 73:10
81 Dirk Louis Schorkopf Lomma 74:14
Anders Delin IS Göta DNF
Lucas Brandt IS Göta DNF
Keenan Newman USA DNF
Christian Svensson Klubblös DNF

Kvinnor 5 km

Nr   Namn                                 Klubb                  Tid
1 Anna Bjurman IS Göta 22:22.0
2 Sofie Petersson Skåneslättens OL 22:37.0
3 Linda Jansson Elmhults Sport Club 22:43.0
4 Frida Palm FK Boken 23:30.0
5 Jessica Ståhl Norris Båstad 23:50.0
6 Elin Bengtsson IK Trasten 24:56.0
7 Sari Johnsson IS Göta 25:23.0
8 Petra Tschannen Hofvendahl IS Göta 25:29.0
9 Emma Alnervik Helsingborgs SOK 25:40.0
10 Eva Jansson Elme Sport Club 25:50.0
11 Sofia Hegardt Lund 25:55.0
12 Annie Davidsson Junga Växjö Löparklubb 26:23.0
13 Jennie Lorentsson IS Göta 26:44.0
14 Julia Olofsson Filborna Arena 27:23.0
15 Kajsa Hansson FK Snapphanarna 27:27.0
16 Sara Strandberg Coach K Runners 27:59.0
17 Sussie Holmquist Löparglädje 28:00.0
Frida Svensson Löparglädje 28:00.0
19 Sofie Olsson IS Göta 28:14.0
20 Gabriella Stensson HLK-92 28:17.0
21 Monica Andersson Löparglädje 28:18.0
22 Emilia Nilsson Munka Ljungby 28:40.0
23 Cecilia Jonsson Helsingborg 28:59.0
24 Johanna Raning Hittarp 29:32.0
25 Jenny Charlesson Ängelholm 30:08.0
26 Malin Olsson IS Skanne 30:27.0
27 Laila Ryba Helsingborg 30:39.0
28 Katrin Nilsson AXA SportsClub 30:46.0
29 Hanna Borgström Lönsboda 30:56.0
Nina Brobeck #Brobeckhälsopakt 30:56.0
31 Katarina Ekstrand Löparglädje 30:58.0
32 Sandra Svensson Häljarp 31:26.0
33 Anna Westerlund Helsingborg 31:35.0
Jenny Gustafsson NCC 31:35.0
35 Eva Eriksson Häljarp 31:44.0
Maria Porle Vångårdens Vänner 31:44.0
37 Louise Dahl Påarp 31:56.0
38 Sofie Jakobsson Norrköping 31:57.0
39 Annica Björkman Filborna Arena 32:29.0
40 Carin Hjärne Löparglädje 32:51.0
41 Pernilla Engkvist IS Göta 32:52.0
42 Kirre Almkvist Ängelholm 32:53.0
43 Katarina Witting Helsingborg 32:54.0
44 Anette Brindwall Eksjö 32:56.0
45 Maria Langell Helsingborg 33:14.0
46 Ida Fahlstedt IS Göta 33:20.0
Pernilla Fahlstedt Löparglädje 33:20.0
48 Puk Bering Babydjungeln.se 34:05.0
49 Bethina Eriksson Ängelholm 34:29.0
50 Lotta Pålsson Ängelholm 34:30.0
51 Pega Parsa Filborna 34:33.0
52 Beatrice Andreasson Ängelholm 35:21.0
53 Lovisa Koch Löparglädje HBG 35:26.0
54 Anette Nilsson Tyréns 35:34.0
55 Anne Marie Bademan Filborna 35:38.0
56 Linda Mårtensson Ödåkra 35:39.0
57 Ingrid Dahlström Helsingborg 36:32.0
58 Linda Borgström Löparglädje 37:53.0
59 Marie Billsten Helsingborg 38:12.0
60 Zandra Cosme AXA SportsClub 38:15.0
Isabella Cosme Påarp 38:15.0
62 AnnaKarin Johansson Helsingborg 38:26.0
63 Malin Nilsson Löparglädje 38:29.0
64 Josephine Iversen Helsingborg 38:35.0
65 Helena Rylander Helsingborg 38:37.0
66 Sofie Olsson AXA SportsClub 38:49.0
67 Susanne Kongsted Klubblös 38:57.0
68 Inger Olofsson Filborna Arena 39:18.0
69 Marie Olsson Höganäs 40:21.0
Leona E Johnsen Klubblös 40:21.0
71 Monica Ekholm Helsingborg 43:20.0

Män 5 km

Nr   Namn                     Klubb                             Tid
1 Erik Begler Running Sweden 19:13.0
2 Keneth Fransson IS Göta 19:28.0
3 Toru Shingai Förslöv 20:24.0
4 William Schultz Nyrups Osteria 20:58.0
5 Mikael Svensson HLK-92 22:10.0
6 Stefan Hedenfeldt Helsingborg Running Club 22:57.0
7 Jimmy Dewens IS Göta 23:41.0
8 Christofer Grifo Helsingborg 23:48.0
9 Simon Svensson Häljarp 24:09.0
10 Rickard Andersson Skillingaryds FK 24:13.0
11 Calle Oldsberg Arilds TK 24:17.0
12 Marcus Langell Helsingborg 24:30.0
13 Bent Solberg Helsingør SOK 25:33.0
14 Andreas Wahlgren Ängelholm 25:36.0
15 Dan Svensson Filborna Arena 25:49.0
16 Roger Ahlgren Helsingborg 26:17.0
17 Vidar Jonsson Wallin Klubblös 26:18.0
18 Hans Rosenkvist HLK-92 26:35.0
Birger Persson Ramlösa 26:35.0
20 Didrik Pettersson Ängelholms IF 26:40.0
21 David Hegardt Lund 27:04.0
22 Linus Löfgren Helsingborg 27:17.0
23 Mats Rudqvist Br Rudqvist AB 27:22.0
24 Anders Hedlund IK Jogg Båstad 28:23.0
25 Stefan Karlsson OK Älme 28:42.0
26 Arno Hiemcke Vångårdens Vänner 28:45.0
27 Mattias Lind Helsingborg 29:12.0
28 Liam Falk Helsingborg 30:47.0
29 Jacob Langell Helsingborg 31:31.0
30 Anders Nilsson Löparglädje 31:47.0
31 Lennart Jönsson Back to Basic Running 32:30.0
32 Markus T Kinna 32:39.0
33 Christian Olsson Klippan 32:47.0
34 Lars Landgren Eslöv 33:24.0
35 Stefan Wiberg Löparglädje 33:31.0
36 Dennis Müller REKEKROKEN 35:29.0
37 Jimmy Kjellberg Helsingborg 35:38.0
38 Jari Turja Helsingborg 36:01.0
39 Kent Johnsen Kvidinge 36:50.0

2014 – 20132012